Jak uniknąć mechacenia się ubrań? Praktyczne wskazówki dla zachowania trwałości tkanin
13 stycznia, 2024
Jeśli uważasz, że problem pod tytułem nie mam w co się ubrać jest największym koszmarem poniedziałkowego poranka, musisz wiedzieć, że może być gorzej! Mechacenie, to proces, który może zacząć spędzać Ci sen z powiek, jeśli tylko pokusi się o przypuszczenie zmasowanego ataku na Twoje ulubione bluzy, swetry czy spodnie. To przeciwnik, który sieje grozę, ale w praktyce jest bardzo łatwy do poskromienia. Jak zdefiniować mechacenie i jak z nim walczyć? Sprawdźmy!
Dlaczego ubrania się mechacą?
Zapowiedź mechacenia maluje się dość przerażająco, ale bez obaw – to naturalny efekt, towarzyszący zużywaniu danego produktu. Podatność na zmechacenia jest zależna od rodzaju tkaniny, częstotliwości używania ubrania, sposobu pielęgnacji, a nawet składania prania. Zmechacenia mają najczęściej postać kulek, powstałych na materiale. W zależności od tkaniny mogą mieć również postać supełków lub kłaczków, które często mają nieco inny odcień niż tkanina właściwa. Materiał cały czas pracuje, dlatego nie ulega wątpliwości, że przy wielu tkaninach nie sposób uniknąć tego procesu. Najczęstszymi powodami powstania zmechaceń jest tarcie, ale zdarza się, że jedynym winowajcą jest zbyt wysoka temperatura prania bądź umieszczanie zbyt dużej ilości w bębnie pralki.
Bawełna czy bambus? Wybór będzie miał wpływ na mechacenie
Na wstępie obalamy mity – naturalne materiały również ulegają mechaceniu! Najlepszym przykładem jest wełna – zarówno ta owcza, jak również merynos. Niebagatelnym plusem jest możliwość łatwego usunięcia zmechaceń. Jak mawiał klasyk – praca popłaca, w tym przypadku nieskazitelnym wyglądem swetra. Nie sposób zaprzeczyć, że większą podatnością do mechacenia wykazują się materiały sztuczne, takie jak na przykład akryl, który wykorzystuje się alternatywnie do wełny. Wybór odpowiednich materiałów odgrywa więc kluczową rolę w zapobieganiu mechaceniu. Bawełna, len, tencel czy wiskoza wykazują się większą odpornością na zmechacenia. Podobnie jak w przypadku wełny, jeśli do nich dojdzie, z łatwością można się ich pozbyć, przywracając ulubionemu ubraniu pierwotny blask!
Jak zapobiegać mechaceniu?
Prawidłowa pielęgnacja zaczyna się od wyboru odpowiedniej techniki prania. Dobór metody pielęgnacji polecamy uzależnić od tego co widoczne jest na metce danego produktu. Przestrzeganie zaleceń producenta jest kluczem do długiego życia Twoich ulubionych ubrań. To nasza uniwersalna porada numer jeden, która sprawdza się niemal zawsze! Numer dwa to delikatne detergenty. Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nie prał ubrań na najwyższym wirowaniu z dodatkiem proszku i odplamiacza. Jeśli zależy Ci na zachowaniu trwałości swoich ubrań warto z tej metody zrezygnować, decydując się na coś łagodniejszego dla Twojej garderoby. Proszek zamień na płyn, a odplamiacz na miejscowe zapieranie plamek. Naszą ulubioną metodą ich usuwania jest użycie magicznej gąbki! Pamiętaj również o segregacji prania. Łącz podobne do siebie kolory i zbieżne temperatury prania. Dodatkowo staraj się unikać intensywnego wirowania – tarcie mokrych tkanin może zdecydowanie zwiększyć ryzyko wystąpienia zmechaceń. Nie wykręcaj mokrych ubrań i daj im trochę luzu, susząc je i przechowując z zachowaniem chociaż niewielkiego dystansu.
PROTIP: Pierz ubrania na lewą stronę, wówczas ta, którą najchętniej pokazujesz na co dzień zachowa trwałość na dłużej. Jeśli masz w swojej szafie szczególnie delikatne tkaniny umieść je w worku na bieliznę przez wrzuceniem ich do pralki. To stanowcze NIE wypowiedziane w kierunku zmechaceń.
Ostateczne starcie – usuwanie zmechaceń
Są sytuacje, którym nie da się zapobiec i zdarza się, że mimo starań mechacenie jest jedną z nich. Jak już wspomnieliśmy, wiele tkanin pozwoli Ci z łatwością pozbyć się niechcianych kulek. Kluczem do sukcesu jest regularność. Pokonaj niechęć i usuwaj zmechacenia na bieżąco, zapobiegając ich nagromadzeniu. Używaj do tego golarki do ubrań. Istnieje wiele modeli, które są na tyle delikatne, że nie uszkodzą materiału, a jednocześnie na tyle skuteczne, że pozostawią tkaninę gładką niczym w czasach nowości. Pamiętaj, aby w Twojej szafie zawsze dostępna była rolka do ubrań. Wówczas to czego nie zbierze golarka nie będzie zalegać na tkaninie. Istnieje wiele domowych sposobów na usunięcie zmechaceń, należą do nich golarka do golenia czy pumeks. Z przykrością musimy jednak stwierdzić, że nie jest to dla nas rozwiązanie, któremu możemy zaufać. Jeśli się na nie zdecydujesz pamiętaj o zachowaniu ostrożności i potraktowaniu materiału z łagodnością. W końcu nie chcesz zwiększyć ilość zmechaceń, a zapobiec im!
Zapobieganie mechaceniu się ubrań to proces, który zaczyna się od świadomego wyboru materiałów i obejmuje odpowiednią pielęgnację. Dbałość o szczegóły, takie jak temperatura prania, sposób suszenia i prasowania, a także przechowywanie, pozwoli cieszyć się ubraniami przez dłuższy czas, zachowując ich elegancję i trwałość. Nie daj się mechaceniu i w odpowiednim momencie stań do walki o nieskazitelny wygląd swoich ubrań. Kto wie, może dzięki tym informacjom uda Ci się ratować kilka zmechaconych ubrań? Daj szansę swojej szafie i spójrz na nią łagodnym okiem, w jej czeluściach mogą kryć się prawdziwe perełki!